reklama

Erasmus

Tento článok je určený viac menej študentom ktorý sa zaujímajú o študijný pobyt Erasmus, obsahuje niekoľko rád, typov a trikov či mojich vlastných skúseností s pobytu samotného.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vela z Vás sa istotne zaujíma o spôsob ako sa dostat niekam von, spojiť príjemné s ešte príjemnejším, zabaviť sa, pocestovať, spoznať nových ludí, kultúru... alebo proste len vypadnúť.

V takejto istej pozícií som bol aj ja asi od začiatku výšky a tak som sa nakoniec rozhodol po Bc ísť. Teda podať si a vyskúšať to počas prvého ročníka Ing študia. Nebudem o tom moc písať asi Vás to aj tak nezaujíma.

Začinime teda...

Terminy podania ?!

Áno, ako pri všetkých veciach aj pri podávaní treba stihnúť nejaký termín. Tieto termíny sú plne v moci Vašej výšky a treba obyčajne doručit nejakú internú formu prihlášky na zahraničné oddelenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už tu však nastal prvý pomerne usmevný moment kedy nás žiadali vypísať žiadosť spolu s priemermi známok z predchádzajúcich ročníkov. Veď všetko je v systéme školy tak prečo to neopísať odtiaľ aby to nasledovne mohol niekto na študíjnom prepísať do inej tabulky...

Výber študentov na pobyt ?

Univerzita si stanovuje svoje kritéria výberu. Ako som sa bavil s ludmi z iných škôl niekde berú do uvahy iba výsledky štúdia, inde sú nutné aj povedzme testy z jazyka či osobný pohovor. (obyčajne keď sa hlási viac študentov)

V našom prípade to boli iba výsledky štúdia. Ale fakt že ludia študujíci o rok dva vyšie sú napriek horším priemerom uprednostňovaní je viac ako zarážajúci...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kam to vlastne chcem či môžem ísť ?

Tu často prichádza k menšiemu zavádzaniu keďže Erasmus je program v rámci celej EU a nie iba škôl ktoré sú v istej tabuľke ktorú Vám ponúkne univerzita. V tejto tabuľke sú univerzity ktoré už majú uzavreté bilaterálne dohody z Vašou školou z predchádzajúcich období a sú platné.

Je logické že sa budu snažiť Vás dotlačiť na jednu z nich keď ste už boli vybraný lebo ak by ste chceli ísť na školu ktorá v zozname nie je oni by museli vyvynúť iniciatívu a uzavreť spomínanú bilaterálnu dohodu.

Každopádne to možné je a fakt že sa vyberá iba s toho čo je v tabuľke nie je pravda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu by som preto odporučil jednoduchý postup, pozreť si ponuku ak je tam skutočne niečo čo chcem tak berem ak nie po uvážení osobných preferencií zapnem Google a idem na to. Európa je civilizovaná časť sveta a univerzít je mnoho v každej krajine. Nikdy nie je problém nájsť svoj odbor tam či tam, od tých najsevernejších kútov až po tie najjužnejšie.

V mojom prípade vysnívaná škola a mesto boli na zozname pre pomerne špecifický odbor ktorý študujem.

Pre tých ktorý si tam tú svoju (krajinu, mesto, odbor) nenájdu odporúčam nasledovné.

Ako prvé napísať mail na tu ktorú konkrétnu školu. Nezáväzne bez toho aby o tom domáca univerzita vedela opíšete svoju situáciu a počkáte na odpoveď. Zahraničné školy obyčajne bývajú ústretové a nakoniec za opýtanie nič nedáte a nerobíte nič záväzne iba sa informujete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potom je už jednoduché zájsť zo svojim mailom na zahraničné oddelenie svojej školy a povedať že ich žiadate o uzavretie bilateralnej dohody.

Samozrejme keď už o takéto niečo žiadate odporúčam mať naštudované aké odbory sa tam dajú študovať a s akých predmetov sa skladajú aby ste nakoniec nezistili po uzavretí že tam nie je čo študovať, alebo lepšie povedane nie je čo uznať na svojej domácej škole.

Pridelovanie študentov na školy - kto o tom rozhoduje ?

Tento moment si pamätám velmi dobre ked sme sedeli vo velkej miestnosti a človek zodpovedný za "výber" rozhodoval o luďoch kde sa kto nakoniec môže prihlásiť. Iste poznáte gladiátorské zápasy v starom Ríme kde panovník ukazoval palcom hore či dole a to rozhodlo o osude bojovníka. Presne takýto pocit som mal aj ja.

Na školu ktorá mala oficiálne napísané že zoberie 2 ludí (napísane tak isto v zozname škôl) z našej skoly sa hlásilo 6. Podarilo sa mi byť posledný ale čo bolo ešte zaujímavejšie 5 ludí predo mnou dostalo ano od velkého pána a ja nie. Vraj si mám vybrať niečo iné... Spravodlivé a logické čo?

Čo je však uplný vrchol a panovník na to právo nemá je Vás na školu nepustiť. (z racionálnych dôvodov) Druhým vrcholom je tvrdenie že ak si v tom momente nevyberiete jednu z ponúkaných škol idete zo zoznamu preč a strácate nárok na pobyt.

Jeden osobný mail na zahraničnú školu všetko vyriešil a zrazu sme mohli ísť všetci.

Dokumenty na potvrdenie a vypísanie ?

Prvým dokumentom je "akceptačný list". O tuto vec treba požiadať osobne zahraničnú univerzitu, oni vedia o čo ide a pošlú vám niečo smiešne typu - ano možete prísť a to odovzdáte u Vás na zahraničnom.

Nasledujú 3 dokumenty ktoré sú dalším birokratickým pôžitkom. Transcript of records, Learning agreement a Application form. Doteraz som celkom nepochopil prečo 3 ked stačí jeden. Pripravte sa tak na vypisovanie mena, kontaktu a podobných veci na 100x... Najdoležitejším dokumentom je Learning agreement kde sa v podstate definujú predmety ktoré budete študovať v zahraničí a budú Vám uznané doma. Tomuto dokumentu a iným sa budem venovať nabudúce v separátnom blogu.

Keď už to teda všetko vypíšete a dáte dokopy, podpíše Vám to človek zodpovedný na domácej škole odošlete na potvrdenie v zahraniči a oni Vám to odošlú spať ste v podstate ready to go.

To by bolo asi všetko čo sa začiatku týka, len pár rád na koniec.

  • Je to Vaša vlastná iniciatíva, preto nečakajte na školu, čo si nespravíte sami dnes, niekto zo školy to spraví o týždeň a vy ten čas stratíte.

  • Prečitajte si pokyny a hlavne datumy ktoré je nutné stihnúť.

  • Pri vybavovaní bilaterálnej dohody stratíte istý čas.

  • Budte otvorení a slušní, ľudia to odcenia.

  • Všetky dokumenty zo zahraničia si nechávajte preposielať na svoju osobnú adresu aby prešli Vašimi rukami, ak sa to dostane do rúk univerzita na 100% vzniknú meškania. (niekto má dovolenku...)

  • Všetku mailovú komunikáciu si uchovávaje, aj v prípade že konkretnu vec vybavuje asistentka koordinátora dajte ho do kopie mailu, nech je v obraze o dátumoch.

  • Všetko záleží na luďoch s ktorými prídete do styku počas vybavovania, že osobné sympatie sa tu vyskytujú hoci by nemali nie je nič zvláštne a tak sa usmievajte a vždy budte o krok pred ostatnými a kľudne ich nechajte byť v tom že oni sú tí ktorí su v predu...

Martin Križka

Martin Križka

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V podstate nikto, iba ďalší bloger na serveri od ktorého si kde tu niekto niečo prečíta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu